Rreth 700 studentë janë prekur nga vendimi i qeverisë së Kosovës për të ashpërsuar masat anti-COVID në kufi.

Kështu ka deklaruar anëtari i Forumit Ekonomik mbarë-shqiptar në Luginën e Preshevës, Muharrem Salihu në Euronews Albania.

Ai nënvizoi se janë prekur të gjitha grupet e interesit.

“Personat që studiojnë në Kosovë, ata pas fundjavës nuk ktheheshin dot në Kosovë. Janë të prekur edhe bizneset. Ka prekur të gjithë shtresat, kategoritë, grupet e interesit”, u shpreh ai.

Saliu tha se një pjesë e qytetarëve nuk kanë arritur kohën e mjaftueshme për të marrë dozën e tretë të vaksinës dhe e kanë të pamundur për të kaluar kufirin. Ai tha se presin që ky vendim të ndryshohet në ditët në vijim.

“Ishte një vendim arbitrar. Këto masa nuk kanë qenë të menduara”, përfundoi ai.

Nga 22 janari deri në datën 4 shkurt, qytetarët që duan të udhëtojnë drejt Kosovës, duhet të kenë certifikatë vaksinimi me 3 doza, ose një certifikatë vaksinimi me dy doza dhe një test PCR negativ.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Aksident zinxhiror në Rrugën e Kombit (FOTO)

Reshjet e borës gjatë ditës së sotme kanë vështirësuar qarkullimin nëpër rrugët…

Si po pastrohen paratë në epokën e Covid-19

Me ndryshimin e zakoneve për shkak të nga Covid-19, kanë ndryshuar edhe…

Vdes mjeku i parë nga koronavirusi në Maqedoni

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe në profilin e tij në Facebook bëri…

Këshilltari i Trump: Kina ka dërguar turistë për të përhapur Covid-19 nëpër botë

Këshilltari ekonomik i presidentit amerikan, Donald Trump, Peter Navarro ka drejtuar gishtin…

Sanksionet ndaj Rusisë mund të hiqen nëse pushtimi përfundon, thotë Truss

Sanksionet kundër oligarkëve, bankave dhe bizneseve ruse mund të hiqen nëse Rusia…