Që nga fillimi i pushtimit rus, në Ukrainë janë vrarë 200 fëmijë dhe mbi 360 tjerë janë lënduar, njoftoi Zyra e Kryeprokurorit të Kievit.

Sulmi i fundit në Kharkiv rezultoi me humbjen e jetës së dy fëmijëve, e pesë tjerë janë lënduar.

UNICEF-i njoftuar se pothuajse dy të tretat e fëmijëve ukrainas janë zhvendosur si pasojë e luftës që po ndodhë.

Megjithatë, Kombet e Bashkuara bëjnë me dije se 3.2 milionë fëmijë, për të cilët vlerësohet se akoma janë në shtëpitë e tyre, gjenden akoma të ekspozuar ndaj rrezikut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjashtë të vdekur pas rrëzimit të një aeroplani në Alaska

Gjashtë persona kanë vdekur pasi një aeroplan u rrëzua në juglindje të…

Biden i premton Turqisë F16-tat, zbulohen shqetësimet e amerikanëve për F35-sat!

Pas kthimit nga samiti i G20-tës në Romë, presidenti turk Rexhep Tajip…

Funksionarë të lartë partiak vazhdojnë të emërohen në poste kyçe

Funksionarë të lartë të partive politike vazhdojnë të emërohen në poste kyçe…

Pejë: Administatorit i ndahet mirënjohje me gabime

Alain Le Roy, ish-administratori i UNMIK-ut në Pejë, është shpallur qytetar nderi…

Trump sulmon demokratët për procesin e shkarkimit

Presidenti amerikan Donald Trump kritikoi të martën ligjvënësit ligjvënës demokratë për ngritjen…