Gati 147,000 njerëz që po largohen nga lufta në Ukrainë janë regjistruar në Gjermani deri më tani, tha të hënën një zëdhënës i ministrisë së brendshme.

Zëdhënësi tha në një konferencë të rregullt për shtyp se 146,998 njerëz ishin regjistruar deri më tani dhe shtoi se numri aktual i refugjatëve aktualisht në Gjermani mund të jetë shumë më i lartë.

Zyra e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar tha më herët se gjithsej 4,000 viza britanike deri më tani janë lëshuar sipas “skemës së familjes” së Ukrainës.

Skema u lejon atyre që ikin nga lufta në Ukrainë të bashkohen me anëtarët e familjes në MB.

Deri më tani janë hapur gjithsej 32.200 aplikime, ndërsa 10.600 refugjatë ukrainas kanë lënë takime në vendet e aplikimit për viza.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kreu i Gazi Babës vazhdon heshtjen, s’ka zgjidhje për nxënësit e Bërnjarcës dhe Idrizovës

Nxënësit e fshatit Bërnjarcë dhe Idrizovë të komunës së Gazi Babës vazhdojnë…

As COVID-19 nuk e uli përdorimin e drogës në Evropë

Dikush mund të ketë pritur që një pandemi që u jep fund…

Inteligjenca ukrainase: 326 mijë rusë po luftojnë në Ukrainë

Kyrylo Budanov, shefi i inteligjencës së mbrojtjes ukrainase, ka deklaruar se rreth…

Kurti: Marrëveshje përfundimtare është ajo që nuk e ndan njohjen nga Serbia prej ulëses në OKB

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, njëherit edhe kryetari i LVV-së, në mbledhjen…

Ish-zyrtarët e akuzuar për keqpërdorime, ende në liri

Proceset gjyqësore kundër dhjetëra ish-zyrtarëve të Qeverisë së ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski, të…