“Mesazhi im është fare i qartë: askush nuk mund të të përshkruajë se si të jetosh, askush nuk mund të të përshkruajë se çfarë gjuhe flet, askush nuk mund të ndërhyjë në identitetin tënd kulturor, në çështjet e traditës së këtij vendi. Dhe kjo është ajo për të cilën qëndron BE. Dhe shpresoj se do të krijohet një besim i ri mes popullit të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, por e di që një pjesë e madhe e besimit ka humbur. Por ne nuk duhet të lejojmë që të vazhdojmë të infektohemi nga helmi i nacionalizmit dhe populizmit”, tha deputeti gjerman dhe kryetari i Komisionit të Politikës së Jashtme në Bundestag, Michael Roth, në një intervistë ekskluzive për emisionin “Click Plus” në TV21.

Roth tha se shumë të rinj u larguan nga Maqedonia e Veriut sepse, siç thotë ai, nuk besonin në të ardhmen e këtij vendi.

“Dhe unë dua që njerëzit të mund të kthehen, të thonë: po, ky është atdheu im dhe unë dua të kem një familje këtu, dua të kem një jetesë këtu, por kjo do të jetë e mundur kur të ankoroheni fort në BE”. Jam shumë i bindur për këtë”, tha Michael Roth, deputet gjerman dhe kryetar i Komisionit të Politikës së Jashtme në Bundestag.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Von Cramon reagon pas raportimeve se shqiptarët po fshihen nga listat e votuesve në Serbi

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën Viola von Cramon ka reaguar pas…

Osmani merr pjesë në ceremoninë hapëse të Forumit të Dohas në Katar

Presidentja Vjosa Osmani ka marrë pjesë në ceremoninë hapëse të Forumit të…

Vetëm pak minuta pasi LDK e dorëzoi mocionin për rrëzimin e Kurtit, Albulena Haxhiu vjen me kundërpërgjigje

Kanë mjaftuar vetëm pak minuta pasi LDK e dorëzoi mocionin për rrëzimin…

Gërvalla: Për t’i akuzuar shqiptarët Serbia është gatshme të bëjë gjithçka

Ministria e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se priste që…

Gazetari Martens: Thuhet se Kurti ka vënë një kusht para se ta pranojë propozimin e Perëndimit

Gazetari gjerman, Michael Martens, ka bërë të ditur se po përflitet që…