Qeveria e Maqedonisë së Veriut gjatë ditës së djeshme miratoi masa ekonomike dhe vendime për balalfaqimin me krizën energjetike dhe të çmimeve.

Po ashtu u miratua edhe Vendimin për kufizimin e eksportit të vajit të lulediellit për shkak të çrregullimeve serioze në tregun vendor, i cili hyri në fuqi dje dhe do të jetë i vlefshëm deri më 31 maj.

“Ky vendim është miratuar në bazë të Ligjit për tregti, me të cilin parashihet se me propozim të Ministrisë së Ekonomisë, Qeveria mund të kufizojë eksportin ose importin e mallrave të caktuara ose të përcaktojë kushte të veçanta për import ose eksport”, thuhet në njoftimin e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut.

Pas vendimit për masat dhe vendimet e reja, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski u shpreh se, kriza aktuale në Evropë dhe botë është kriza më e madhe pas Luftës së Dytë Botërore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sa zgjat imuniteti nga vaksinimit kundër COVID-19?

Vaksinat kundër COVID-19 të prodhuara nga Pfizer dhe Moderna janë shumë të…

Protesta të dhunshme në Hong Kong

Policia ka përdorur topa uji dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve, të cilët…

Paraburgimi, lëshohet urdhër që Muhamed Zekiri të sillet me polici në gjykatë!

Gjykata Penale Shkup njofton se pas marrjes së kërkesës nga prokurori kompetent,…

Gjykata Speciale fton për intervistim Gani Gecin

Gani Geci ka bërë të ditur se është ftuar nga Gjykata Speciale…

Video e shpërthimeve në një spital në jug të Ukrainës

Një video e publikuar nga mediat e huaja, tashmë e konfirmuar sipas…