Gjatë ditës së nesërme pritet të arrijnë 10 mijë vaksinat “Pfizer” dhe po aq vaksinat pritet të arrijnë edhe më 26 prill. Vaksinat nesër me avion do të arrijnë në Sofje, ndërsa pasdite me transport të veçantë do të arrijnë në Shkup.

Në fund të muajit prill do të arrijnë edhe 200 mijë vaksinat kineze, ndërsa vaksinimi do të vazhdojë me të njëjtin sistem siç ka qenë deri tani, përkatësisht sipas moshës.

Në Maqedoni deri tani janë vaksinuar rreth 35 mijë qytetarë, prej të cilëve 13 mijë e kanë pranuar vaksinën “AstraZeneca”. Diku më pak se 3 mijë ka me vaksinën ruse “Sputnik V” dhe 1 mijë me vaksinën ruse.

Sipas të dhënave të Institutit për Shëndet Publik që i publikoi dje, nga 3.988 testime gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 824 raste të reja. Po ashtu gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 682, ndërsa kanë vdekur 31 pacientë.

Që nga fillimi i pandemisë në Maqedoni numri i të diagnostifikuarve është 146.733 ku prej tyre 122.121 janë shëruar dhe 4.419 kanë humbur jetën. Në Maqedoni numri i rasteve aktive mbetet të jetë mbi 20 mijë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…