Kemal Kilicdaroglu është kundërkandidat i Recep Tayip Erdogan në garën për president.

Ai është i mbështetur nga aleanca gjashtëpartiake opozitare, derisa thotë që nëse fiton do të sjellë liri dhe demokraci në Turqi.

“Të rinjtë duan demokraci”, ka thënë ai për BBC. “Ata nuk duan që policia t’ju vjen tek porta herët me mëngjes, vetëm pse ata kanë shkruar në Twitter”,

Kilicdaroglu është rivali kryesoi i “kreut islamik” për zgjedhjet e 14 majit dhe ka një epërsi të ngushtë sipas sondazheve. Gara e fortë pritet që të shkojnë në raundin e dytë të votimeve, javë më pas.

“Po ju them të rinjve se ata mund të kritikojnë lirshëm. I siguroj se ata e kanë këtë të drejtë”, ka thënë 74-vjeçari, i cili i prinë Partisë Popullore Republikane.

Aktualisht në Turqi ata që kritikojnë presidentin mund të burgosen. Shumë prej tyre janë burgosur deri më tash.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Tubim në mbështetje të agresionit rus, serbët vizatojnë shkronja “Z” në veturat e tyre

Serbët po vazhdojnë t’i japin përkrahje shtetit rus në agresionin e saj…

Abazoviq nuk i mbijeton mocionit, rrëzohet nga pushteti

Është votuar mocioni ndaj kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviq, mocion…

Shkup, arrestohet i dënuari për kontrabandë me emigrantë

Policia e RMV-së njofton se sot në orën 07:00 në rr. “Dizhon”…

Biden zgjeron ekipin e tij për të luftuar Covid-19

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden zgjeron ekipin e tij për të…

Scholz rreth dërgimit të armëve në Ukrainë: Putini nuk na dha mundësi tjetër, ai vuri në rrezik paqen në Evropë

Duke sulmuar Ukrainën, Rusia ia ka mbyllur të gjitha rrugët vetës me…