Rishi Sunak – i cili në mënyrë dramatike dha dorëheqje nga posti i kancelarit të martën – ka njoftuar se do të kandidojë për t’u bërë udhëheqësi i konservatorëve si dhe kryeministri i ardhshëm i Mbretërisë së Bashkuar.

Largimi i Sunak nga detyra, së bashku me atë të sekretarit të Shëndetësisë, Sajid Javid, shkaktuan një vale dorëheqjesh që e detyruan Boris Johnson të jap dorëheqje nga pozita e liderit të konservatorëve.

Në një video të shpërndarë në Twitter, Sunak flet për rrënjët e familjes së tij në Britani – se si gjyshja e tij, u zhvendos në Mbretërinë e Bashkuar në vitet e 60-ta përpara se familja e saj ta ndiqte atë një vit më vonë,  dhe si nëna e tij studioi për t’u bërë farmaciste dhe më vonë takoi babanë e Sunak.

“Ishte Britania, vendi ynë, që iu dha atyre dhe miliona njerëzve sikurse ata shansin për një të ardhme më të mirë”, thotë ai, duke shtuar se u fut në politikë sepse do që të gjithë të kenë të njëjtat mundësi si ai.

Sunak thotë se Mbretëria e Bashkuar po përballet me sfida të mëdha dhe vendimet e marra sot “do të vendosin nëse brezi i ardhshëm i britanikëve do të ketë gjithashtu mundësinë për një të ardhme më të mirë”.

Ai thotë se dëshiron ta udhëheqë vendin “në drejtimin e duhur”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Micevski: Si t’i bindim qytetarët, kur LSDM dhe BDI po shkelin masat

Koordinatori i grupit parlamentarë të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Micevski në konferencën e sotme…

Pfizer pranon të lejojë kompanitë e tjera të prodhojnë pilulën e saj kundër COVID-19

Prodhuesi i barnave Pfizer Inc. ka nënshkruar një marrëveshje me një grup…

16 mijë punëtorë pa paga, 7 mijë në pushim të detyruar! Qeveria nuk ka plan B

Qeveria nuk ka një plan B për të shpëtuar qytetarët, të cilët…

Koronavirusi në Shqipëri, ulen viktimat, 931 të infektuar të tjerë

Ministria e Shëndetësisë njofton se dy persona të tjerë kanë humbur jetën…

Presidenti i Ukrainës vjen me një thirrje të radhës – këtë herë duke i bërë një lutje popullit rus

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka ardhur me një thirrje të radhës…