Ish-kryediplomatja e Bashkimit Evropian dhe ndërmjetësuesja e dialogut Kosovë- Serbi, Federika Mogherini është shfaqur të martën si moderatore në një forum të mbajtur në Sofje të Bullgarisë.

Aty, bazuar në përvojat e luftës në Ukrainë, u diskutua për mundësinë që me anëtarësimin në union të shmanget një situatë e njëjtë edhe në Ballkanin Perëndimor, njofton Klankosova.tv.

Në panelin e organizuar nga BE  dhe udhëhequr nga Mogherini, nuk pati zyrtarë nga Serbia, derisa Kosova që në përshkrim u cilësua si Republikë, u përfaqësua nga ministrja e punëve të jashtme, Donika Gërvalla Schwartz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti dhe Kovaqevski, në Mynih, flasin për marrëveshjet e mbledhjes së përbashkët

Ndër takimet e para bilaterale në margjinat e Konferencës së Sigurisë në Mynih të…

Pesë kryediplomatë të BE-së kërkojnë debat urgjent për Ballkanin

Ministrat e Jashtëm të Austrisë, Sllovenisë, Sllovakisë, Hungarisë dhe Çekisë, i kanë…

Hoti: Provokimet e Vuçiç nuk janë në dobi të normalizimit të marrëveshjes

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se deklarimet e presidentit të Serbisë,…

Vritet në Holandë Festim Lato, presidenti i Republikës së Çamërisë

Festim Lato, që njihet si themelues i Republikës së Çamërisë dhe shpalljen…

Sela: Mazhoranca e ka për detyrë të sigurojë shumicën, ne do të mbështesim ligjet që janë në favor të qytetarëve

Kreu i Aleancës për Shqiptarët në emisionin e sontëm “360 gradë”, deklaroi…