Aktakuza ndaj katër drejtuesve të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, pritet të rëndohet me akuza të reja që iu referohen krimeve që pretendohet të jenë kyera në fshatrat Semetishtë e Budakovë të Suharekës dhe në konviktin e Gjilanit.

Anekset e aktakuzës, sipas faqes zyrtare të Dhomave të Specializuara të Kosovës, u dorëzuan nga Prokuroria e Specializuar e kryesuar nga Jack Smith. Kjo, pasi pasi gjyqtari i procedurës paraprake, më 23 dhjetor 2021 e aprovoi kërkesën për akuzat e reja, ndërsa u konfrimua edhe nga Gjykata e Apelit, pas ankesës së mbrojtjes.

Kësaj të fundit, do t’i duhet tani kohë shtesë për shqyrtimin e materialeve të ofruara bashkë me amandamentimtet e aktakuzës, pjesë të mëdha të të cilave janë të redaktuara për publikun.

Për këto anekse të reja të aktakuzës, Dhomat e Specialzuara kanë caktuar katër seanca ku të akuzuarit do të deklarohen për fajësinë.

Anekset e aktakuzës i gjeni në këtë vegëz:

https://repository.scp-ks.org/details.php?doc_id=091ec6e980b976a3&doc_type=stl_filing_annex&lang=eng&fbclid=IwAR1-QWLBGiRSCBHts0qoezAOzM1pvNNX_AgeH9Unoe31KqMCZFxGdRLzYUM

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Euro dixhitale po vjen, çfarë do të thotë saktësisht kjo për Evropën

Banka Qendrore Evropiane (BQE) po bën përparim në përpjekjet e saj për…

BFI-ja e pushtetit dhe Stojanço Angellovit reagojnë kundër brohoritjeve “UÇK ,UÇK”

Kryetari i BFI-së, Shaqir Fetai, ka realizuar takim me drejtorin e Qendrës…

Përshpejton shërimin nga Covid-19, Britania gati për të trajtuar të sëmurët me gjakun e të mbijetuarve

Britania e Madhe po përgatitet që të përdorë gjakun e të shëruarve…

Kryediplomati kroat: Është koha që Evropa t’ia heq vizat Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme të Kroacisë, Gordan Gërliq Radman ka thënë…

“Beteja” Rama-Berisha në 6 bashkitë e vendit/ Luli endet i treti

Kryeministri Edi Rama dhe ish lideri historik i demokratëve Sali Berisha do…