Derisa Resul Lloga dhe Ardian Amzoski nga Drim Bilding, në Shkup sot paradite dëshmuan për rastin Reket, Drejtoria e të Ardhurave Publike hyri në kompaninë e tyre në Strugë. Është kontrolluar dokumentacioni dhe marrëveshja që kompania nënshkroi me “Lidhjen Ndërkombëtare” të Boki 13. Nga Drim Billding, kohët e fundit njoftuan se ata i kishin paguar rreth 260.000 euro, Lidhjes Ndërkombëtare për Partneritete Strategjike dhe Bashkëpunim Biznesi. Por, pasi shoqata e Boki 13, dhe koordinatorja e projektit Jasna Mandiq nuk i kanë realizuar detyrimet e kontratës, “Drim Bilding” ngriti padi në Gjykatën Themelore Shkupi 2.

Siç e dimë, Drejtoria e të Ardhurave Publike kontrollon edhe kompaninë “Pelister” të biznesmenit Siljan Micevski, i cili dje dha deklaratë në Prokurori. Kontrollet e shtuara mbi kompanitë e biznesmenëve që kanë lidhur kontrata me Lidhjen Ndërkombëtare për Ndërtimin e Shtëpive të pleqve, vijnë pasi DAP-i më parë kontrolloi Organizatën Joqeveritare të Boki 13.

Nga Prokuroria e Krimit të Organizuar përsëri thonë se biznesmenët merren në pyetje si persona, që mund të japin informacione të dobishme për hetimin “Reket”. Nesër në Prokurori do të japë deklaratë, Frosina Remenski, e cila është kryetare nderi e Lidhjes Ndërkombëtare. Së fundi ajo u shkarkua nga posti i nënkryetares së LSDM-së. Të vetmit të dyshuar dhe të arrestuar në rastin “Reket” deri më tani janë Bojan Jovanovski, Zoran Milevski-Kiçeec dhe prokurorja speciale Katica Janeva.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

VIDEO / Momenti kur ministri i Brendshëm i Ukrainës shtrihet për tokë, për t’i shpëtuar predhës së forcave pro-ruse

Ministri i Brendshëm i Ukrainës, Denys Monastyrsky, për pak sa nuk e…

Policia patrullon para shtëpisë së Jankullovskës, bashkëpunëtores së afërt të Gruevskit

Pas arratisjes së Nikolla Gruevskit, policia tani po ndërmerr masa dhe e…

Droni ‘spiunon’ shoferët problematik, qindra gjoba për një javë

Kontrollet me dronë, radar dhe drager kanë zbuluar qindra shkelje që bëjnë…

Pse tre autobusët e tjerë nuk janë ndalur? A kishte kontrabandë të derivatit të lirë turk për në Shkup?

Fakti që po e huton gjithë opinionin është ajo që aq shpejtë…

Protestat paralizojnë Barcelonën

Demonstratat për lirimin e liderëve separatistë nuk kanë të ndalur në rajonin…