Regjistrim do të ketë vitin e ardhshëm në prill, pasi kjo është e domosdoshme për zhvillimin e shtetit. Regjistrimi nuk guxon dhe nuk do të varet nga vullneti i partive politike dhe liderëve, ka shkruar sonte Zoran Zaev në profilin e tij në Fejsbuk.

“Regjistrimin, si operacion statistik, sipas strandardeve më të larta të BE-së, do ta organizojë dghe zbatojë Enti shtetëror për statistikë, i cili për fazën pilot i ka marrë notat më të larta.

Qytetarët tanë presin regjistrim pothuaj dy dekada, këtë mundësi nuk do ta lëshojmë. Gjithçka është gati, ndërsa zhvillimi është i mundur me të dhëna të sakta statistike”, shkruan Zaev në statusin në Fejsbuk.

Zaev paraprakisht në Tetovë deklaroi se po bëhen përpjekje që propozimet e opozitës që kanë të bëjnë me Ligjin për regjistrim te pranohen, duke cekur se partitë opozitare në këtë proces ishin kyçura mbi një vit e gjysmë.

“Gjatë tërë këtij një viti e gjysmë prej kur bisedojmë për regjistrimin, opozita është e përfshirë. Pati grupe të punës, edhe nga pushteti edhe nga opozita, drejtori i Entit shtetëror për statistika mbajti disa takime”, tha Zaev, i cili sot në Tetovë mori pjesë në hapjen e hapësirave të reja të Inspektoratit shtetëror të tregut.

Ai sqaroi se ka tre kategori regjistrimi – njëra pjesë janë gjithsej qytetarët, pjesa e dytë janë qytetarët rezidentë përkatësisht gjithë qytetarët që jetojnë në vend dhe grupi i tretë janë qytetarët të cilët kanë migruar një kohë më të gjatë se një vit. Kjo, sipas tij, e bën debatin të pakuptimtë dhe iracional për përkatësinë etnike apo çfarë janë përqindjet dhe të ngjashme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…