Refugjatët që ikën pas pushtimit rus të Ukrainës duhet të qëndrojnë jashtë vendit këtë dimër për shkak të ndërprerjeve të energjisë të krijuara nga bombardimet e Moskës ndaj infrastrukturës kritike të energjisë.

Në një intervistë të transmetuar në televizionin kombëtar ukrainas të martën, zëvendëskryeministrja Iryna Vereshchuk u tha ukrainasve që aktualisht janë strehuar jashtë vendit se duhet të presin deri në pranverë përpara se të kthehen në Ukrainë.

“Doja t’u kërkoja [atyre] të mos kthehen. Duhet të mbijetojmë dimrin”, tha ajo.

Rusia ka nisur valë sulmesh me raketa dhe dronë që synojnë infrastrukturën energjetike të Ukrainës, duke shkaktuar ndërprerje të furnizimit me rrymë dhe ndërprerje të furnizimit me ujë, pasi një shpërthim dëmtoi urën që lidh Krimenë e pushtuar me Rusinë më 8 tetor.

Kievi thotë se sulmet ruse kanë dëmtuar deri në 40 për qind të sistemit energjetik. Një zyrtar lokal në Kiev, paralajmëroi javën e kaluar se banorët duhet të përgatiten për shkëputje të mundshme që zgjasin ditë apo edhe javë.

Sulmet në infrastrukturën e Ukrainës vijnë kundër një sfondi të rritjes së çmimeve të energjisë, ushqimeve dhe të tjera në Evropë, ku shumica e miliona refugjatëve që u larguan nga Ukraina pas pushtimit të Rusisë më 24 shkurt kërkuan strehim.

Kjo përbën një problem për refugjatët, shumë prej të cilëve kanë luftuar për të gjetur punë të përhershme dhe të paguara mirë në vendet e tyre të reja të banimit.

Vereshchuk tha se rrjeti “nuk do t’i mbijetojë” kthimit të refugjatëve nga jashtë dhe se situata “vetëm do të përkeqësohej”.

“Të kthehesh tani do të thotë të rrezikosh veten dhe fëmijët e tu, të afërmit e tu të pambrojtur”, tha ajo.

Më shumë se një milion familje në Ukrainë kanë mbetur pa energji elektrike pas sulmeve ruse në të gjithë vendin.

Paralajmërimi vjen pasi luftimet intensive vazhdojnë në rajonet lindore të Luhansk, Donetsk dhe rajonin jugor të Khersonit, ku Rusia po përpiqet të ndalojë përparimet e reja të Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Liria e fesë në botë sërish e rëndësishme për BE-në

Komisioni i BE-së vendosi ta rishikojë vendimin e mëparshëm dhe të emërojë…

Rusia kap kulmin e vdekjeve ditore nga Covid, 1178 viktima vetëm sot

Rusia ka regjistruar 1,178 vdekje nga koronavirusi në 24 orët e fundit…

Habibi i bashkohet Ozilit kundër kinezëve: të mbrojmë vëllezërit

Kampioni i i MMA Habib Nurmagomedov i është bashkuar mesfushorit të Arsenalit…

Kush është shqiptarja që u shpall më e mira në Universitetin e Mjekësisë në Danimarkë?

Sukseset e të rinjëve nga Kosova nuk kanë të ndalur. Të rinjtë…

Trazirat në Capitol Hill, “QAnon Shaman” e pranon fajin para gjykatës

Një mbështetës i teorisë konspirative e njohur si QAnon, Jacob Anthony Chansley,…