Më herët u raportua se Rusia ka pezulluar marrëveshjen e eksportit të grurit të ndërmjetësuar nga OKB-ja me Ukrainën.

Vendi përmendi sulmet me dronë gjatë natës në Krime, për të cilat tha se kishin shkaktuar dëme të vogla në një anije.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës ka komentuar zhvillimin, duke thënë se kombet duhet të “kërkojnë nga Rusia të ndalojë lojërat e saj të urisë”.

Dmytro Kuleba tha se Moska po përdor një ‘pretekst të rremë’ për të pezulluar marrëveshjen.

“Ne kemi paralajmëruar për planet e Rusisë për të shkatërruar Iniciativën e Drithit të Detit të Zi. Tani Moska përdor një pretekst të rremë për të bllokuar korridorin e grurit, i cili siguron sigurinë ushqimore për miliona njerëz. Unë u bëj thirrje të gjitha shteteve që të kërkojnë nga Rusia të ndalojë lojërat e urisë dhe të ripërkushtohet ndaj detyrimeve të saj”, ka shkruar Kuleba në Twitter.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ministrat e Mbrojtjes Kosovë-Shqipëri, nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi për interesa të përbashkëta ushtarake

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj dhe homologu i tij nga…

KQZ-ja kërkon nga Qeveria pezullimin e orës policore për të shtunën dhe të dielën

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës pezullimin e…

Të hënën mblidhen dy qeveritë Shqipëri-Kosovë

Nënshkruhen marrëveshje për infrastrukturën portuale dhe hekurudhore Të hënën do të mbahet…

Lija e majmunëve: 80 raste të konfirmuara në 11 vende

Rreth 80 raste të lisë së majmunëve janë konfirmuar në 11 vende,…