Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka reaguar pasi kryesia e Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) e Milo Gjukanoviqit vendosi njëzëri të dielën, më 10 korrik, që të ndërpresë mbështetjen për Qeverinë e Malit të Zi të udhëhequr nga Dritan Abazoviq.

Ai tha se e mirëpret vendimin e Kryesisë së DPS-së.

”E mirëpres vendimin e Kryesisë së DPS-së. Është përgjegjës edhe si burrë shteti kur nuk ke mundësi ta ndihmosh shtetin, të paktën të mos hakmerresh ndaj tij. Do të shohim se cili do të jetë qëndrimi i shumicës së deputetëve. Mali i Zi duhet të ecë përpara – krimi, korrupsioni dhe nacionalizmi nuk janë opsione. E ardhmja evropiane do të fitojë!”, ka shkruar Abazoviq në facebook.

Arsyeja këtij zhvillimi është Marrëveshja Themelore me Kishën Ortodokse Serbe e cila u votua nga shumica e ministrave e Qeverisë së Abazoviqi të premten, më 8 korrik. DPS-ja deklaroi se kjo marrwveshje kërcënon interesat shtetërore të Malit të Zi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Dorëzohen 522 apartamente në Laç/ Kompleksi i banimit dhuratë e qeverisë turke

Gëzimi dhe emocionet nuk fshiheshin dot nga portreti Edi Ramës, kur mbërriti…

130 raste të reja me Covid-19 dhe 152 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1742…

COVID-19: Italia e bën të detyrueshme pasaportën e vaksinës

Italia do të bëhet vendi i parë evropian që e bën sistemin…

Bexheti apel banorëve të Sarajit: Situata është serioze, respektoni masat shëndetësore

Erdhi të flas për Komunën e Sarajit në Shtabin e BDI-së në…

Prokuroria jep detaje për zjarrin tragjik në Tetovë: Identifikohen viktimat

Prokuroria Publike sot njoftoi se po vazhdojnë aktivitetet që po i ndërmarrin…