Disa njerëz janë vrarë nga shpërthimet në dy baza ajrore ushtarake ruse, sipas raportimeve.

Një cisternë karburanti shpërtheu duke vrarë tre dhe duke plagosur gjashtë në një aeroport pranë qytetit Ryazan, në juglindje të Moskës, raportojnë mediat shtetërore ruse.

Dy persona të tjerë raportohet se janë lënduar në një shpërthim në një aeroport në rajonin e Saratovit.

Nuk dihet se çfarë i shkaktoi shpërthimet. Të dyja zonat janë qindra kilometra larg kufirit me Ukrainën, shkruan BBC.

Bombarduesit strategjikë rusë me rreze të gjatë besohet se janë në bazën ajrore Engels në rajonin e Saratovit.

Guvernatori rajonal i Saratov tha se forcat e sigurisë po kontrollonin atë që ai i quajti “raportet e një incidenti në instalimet ushtarake”.

Këto raporte – për dy shpërthime në dy vende të ndryshme ushtarake – do të nxisin spekulimet se pas tyre mund të jetë Ukraina, thotë redaktori rus i BBC-së, Steven Rosenberg.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Arifi: komuna e Bujanocit numëron 54.498 banorë dhe 13.000 amvisëri

Nagip Arifi, kryetar i Partisë Demokratike dhe kryetar i komunës së Bujanocit…

Drashkoviq: Serbia duhet të distancohet nga Putini, përndryshe do të jetë Siria ballkanike

Kryetari i Lëvizjes Serbe të Ripërtëritjes (SPO), Vuk Drashkoviq i tha “H1”…

Abazoviq: Do të jem kryeministër që nuk bën dallime ndërmjet popujve që jetojnë në Mal të Zi

Mandatari për qeverinë e re në Mal të Zi, Dritan Abazoviq tha…

Korrupsioni në Shqipëri/ Raporti i KE: Vettingu në polici mund të dobësojë institucionin

Publikohet raporti i Këshillit të Evropës për situatën e korrupsionit në Shqipëri.…

Rrjedh dokumenti: Vendeve të BE-së u kërkohet të përgatiten për ndërprerje të plotë të furnizimit me gaz rus

Në një dokument politikash që do të miratohet të mërkurën (18 maj), Komisioni…