Sot herët në mëngjes ka mbërritur në Kuvend raporti i Këshilli të Prokurorëve Publikë ku kërkohet shkarkimi i Katica Janevës. Sipas procedurës, kryetari i i Komisionit të Zgjedhjeve dhe Emërimeve, Ilija Dimovski, duhet të caktojë seancën dëgjimore të Komisionit për të vendosur për fatin e raportit.

Pas kësaj kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi duhet të caktoj seancën parlamentare.

Sipas ligjit të PSP-së, emërimi i shefit të Prokurorisë bëhet pikërisht nga Kuvendi.

Raporti i Këshillit të Prokurorëve Publikë përfshin veprimet e ish-shefit të PSP-së në rastin “Perandoria”. Dje, Këshilli i Prokurorëve Publikë njëzëri miratoi raportin për shkarkimin e Janevës si shefe të PSP-së. Janeva gjendet në paraburgim pasi dyshohet në rastin “Reketi”./Alsat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…