Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në konferencën e së përbashkët me kancelaren gjermane Angela Merkel tha se liderja gjermane do t’i  mungojë vendeve të Ballkanit Perëndimorë, transmeton Alsat. Rama tha se kontributi i Merkle ka bërë që vendet e rajonit të përmirësohen për mirë.

“Sot Ballkani Perëndimorë është një vend shumë më i mirë seç ishte, përpara se sa Angela Merkel të niste Procesin e Berlinit. Patjetër që pavarësisht që do të ketë vazhdimësi në politikën gjermane, cilido qoftë fituesi, Anglea Merkel do t’i  mungojë këtij rajoni”, tha mes tjerash kryeministri Rama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…