Presidenti Rumen Radev tha të enjten se një sulm kundër një klubi kulturor bullgar në Ohër të Maqedonisë së Veriut, një ditë më parë ishte “një akt i papranueshëm agresioni që është frymëzuar për dekada kundër bullgarëve”.

Rruga e Shkupit drejt pranimit në BE kalon përmes njohjes dhe respektimit të të drejtave të bullgarëve, shtoi ai.

Sulmi, i treti që nga hapja e klubit në tetor dhe i dyti në katër ditët e fundit, ndodhi të mërkurën në mbrëmje kur një sulmues i panjohur qëlloi me armë zjarri në klub, duke lënë dy vrima në dritaren e klubit. Ministritë e Jashtme në Sofje dhe në Shkup e dënuan sulmin.

Presidenti bullgar tha se lidershipi shtetëror dhe populli në Republikën e Maqedonisë së Veriut “duhet të kuptojnë se rruga drejt BE-së kalon përmes njohjes dhe respektimit të të drejtave të bullgarëve maqedonas, të trashëgimisë sonë kulturore dhe historike”.

“Kur ishim nën presion të jashtëzakonshëm për t’i lejuar Republikës së Maqedonisë së Veriut fillimin e pakushtëzuar të bisedimeve për anëtarësim në BE, unë vendosa dy herë veton dhe ngrita çështjen e të drejtave të bullgarëve të Maqedonisë me aleatët dhe partnerët tanë në BE. Së pari, të drejtat e tyre duhet të garantohen duke i shtuar ato në Kushtetutën e vendit dhe më pas të hapet rruga për negociata”, tha Radev.

Ndërkohë, Ministria e Jashtme në Sofje dënoi të enjten sulmin e fundit kundër klubit të kulturës bullgare të Mbretit Boris III në Ohër. Një notë proteste iu dorëzua ambasadores së Maqedonisë së Veriut në Sofje, Agneza Rusi Popovska, më vonë gjatë ditës.

Ministria e Jashtme në Shkup e dënoi sulmin, duke thënë se akte të tilla vandalizmi rrezikojnë jetët e njerëzve dhe se janë kundër aspiratave integruese të vendit në BE.

Ministria e Jashtme në Sofje nuk pranoi përshkrimin e sulmit si një akt vandalizmi dhe tha se ishte “një akt i rëndë kriminal”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Dy autobusë me pelegrinë dhe alpinistë serbë nuk lejohen të hyjnë në Kosovë

Dy autobusë me pelegrinë dhe alpinistë serbë nuk janë lejuar sot në…

ShBA paralajmëron për një uragan që do të kalojë pranë Shqipërisë

Një uragan i kategorisë 1 do të godasë kontinentin evropian rreth datës…

Celibashi: Në Shqipëri duhet kod i ri elektoral, jo arnim të vjetrit para zgjedhjeve

Kryetari i Komisionit Qendror Zgjedhjeve në Shqipëri, Ilirjan Celibashi, ka thënë se…

WSJ: Tre punëtorë të laboratorit në Wuhan u shtruan në spital në vitin 2019, kishin simptoma të ngjashme me të COVID-19

Ka thirrje të reja për të rivlerësuar nëse COVID-19 filloi apo jo…

Spasovski: Prej nesër fillon zbatimi i masës, orë policore

“Të nderuar qytetarë, po njoftoj se Qeveria solli vendim për një masë…