Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, ka komentuar dje kërkesën e Presidentit të RMV-së, Stevo Pendarovski, që Sofja të kërkojë falje për deportimin e hebrenjve maqedonas gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Interesimi i Pendarovskit për historinë është i lavdërueshëm, por ai duhet të qëndrojë në të vërtetën historike”, tha Radev dhe kujtoi se “politikanët në Maqedoninë e Veriut u detyrohen qytetarëve të tyre tu thonë të vërtetën për historinë e tyre”.

“Historia e tyre, e cila është e mbuluar me manipulime dhe gënjeshtra për një dekadë. E vërteta për çështjen hebraike, e vërteta për persekutimin dhe represionin e bullgarëve maqedonas për dekada”, shtoi Radev.

Presidenti bullgar tha gjithashtu se rruga evropiane e Maqedonisë së Veriut varet nga marrëdhëniet mes dy vendeve.

“Besoj se e ardhmja e Republikës së Maqedonisë së Veriut, e ardhmja e tyre evropiane, kërkon që marrëdhëniet bilaterale me Bullgarinë të çlirohen nga ideologjitë e totalitarizmit”, tha Radev.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shqipëria blen raketa Javelin për të forcuar ushtrinë

Ministri i Mbrojtjes në Shqipëri, Niko Peleshi ka thënë të shtunën se…

Zelensky: Ukraina nuk e jep asnjë pëllëmbë tokë, për të arritur paqen

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka kërkuar sërish Rusisë që të negociojë…

NATO rrit praninë në Detin e Zi si paraljamërim ndaj Rusisë

Ministrat e Jashtëm të NATO-s pritet të miratojnë këtë javë një rritje…

Shefi i EULEX-it dhe shefja e operacioneve të NATO-s flasin për sigurinë në Kosovë, në prag të zgjedhjeve në veri

Shefi i EULEX-it, Lars-Gunnar Wigemark, është takuar me shefen e Operacioneve Aktuale…

Eksperti rus: Putin po mbahet gjallë nga mjekët e huaj, por po i vjen fundi

Vladimir Putin po mbahet gjallë për të zhvilluar luftën në Ukrainë nga…