Një qytet bujqësor në Kaliforni është drejt zhdukjes së tij, Studimet e fundit tregojnë se Corcoran në Kaliforni çdo vit zhytet nga 60 centimetra, ndërsa kompanitë bujqësore pompojnë ujë nëntokësor për të ujitur të korrat.

Gjatë 14 viteve të fundit, qyteti është zhytur deri në 11.5 metra në disa vende, mjaftueshëm për të gëlltitur të gjithë katin e parë të një shtëpie dykatëshe dhe në disa raste duke e bërë Corcoran një nga zonat me fundosjen më të shpejtë në vend, sipas ekspertëve të Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara.

Rënia është termi teknik për fenomenin “deflacioni i lëvizjes së ngadaltë të tokës”, që ndodh kur sasi të mëdha uji tërhiqen nga thellësia e nëntokës, duke bërë që sedimentet themelore të bien në vetvete.

Qyteti amerikan drejt zhdukjes, fundoset çdo vit nga 60 centimetra

Të dhënat më të fundit satelitore treguan se Corcoran është fundosur vetëm 4 metra në disa zona që nga viti 2015, por një agjenci e menaxhimit të ujit vlerësoi se qyteti do të fundoset edhe 6 deri në 11 metra të tjerë gjatë 19 viteve të ardhshme.

Në Corcoran dhe pjesë të tjera të Luginës së San Joaquin, toka gradualisht por në mënyrë të qëndrueshme ka rënë kryesisht sepse kompanitë bujqësore kanë nxjerrë për dekada ujë nëntokësor për të ujitur të korrat e tyre, sipas USGS California Science Science Center.

Kur fermerët nuk arrijnë të marrin ujë të mjaftueshëm sipërfaqësor nga lumenjtë lokalë ose nga kanalet që sjellin ujërat e lumenjve të Kalifornisë Veriore në Luginën San Joaquin, ata kthehen në atë që njihet si ujëra nëntokësore – uji nën sipërfaqen e Tokës që duhet të nxirret jashtë. Ata e kanë bërë këtë për breza të tërë.

“Është një rrezik për ne,” tha Mary Gonzales-Gomez, një banore e Corcoran dhe kryetare e Bordit të Edukimit të Qarkut Kings. 

“Të gjithë e dimë atë, por çfarë do të bëjmë? Në të vërtetë nuk ka asgjë që mund të bëjmë. Dhe unë nuk dua të lëviz. ”

Situata e Corcoran nuk është unike. Në Teksas, zona Houston-Galveston ka qenë duke u zhytur që nga vitet 1800. Pjesë të Arizonës, Luizianës dhe Nju Xhersit gjithashtu janë marrë me problemet e zhytjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…