Në kuadër të gjykimeve për korrupsion në Arabinë Saudite u arrestuan 207 persona përfshirë edhe punonjës të disa ministrive, transmeton Anadolu.

Sipas një deklarate nga Institucioni për Kontrollin dhe Luftën kundër Korrupsionit në Arabinë Saudite, gjatë periudhës 11 korrik – 9 gusht janë filluar hetime në kuadrin e 878 gjykimeve penale dhe disiplinore si korrupsioni, ryshfeti dhe abuzimi me detyrën publike.

Në këtë drejtim janë arrestuar 207 persona përfshirë edhe punonjës në ministritë e brendshme, të jashtme, drejtësisë, shëndetësisë, arsimit dhe tregtisë thuhet në deklaratën në të cilën më tej theksohet se vazhdojnë procedurat ligjore për të dërguar para drejtësisë personat në fjalë.

Mbreti i Arabisë Saudite, Selman bin Abdulaziz, në mars 2018 miratoi krijimin e dhomave speciale për të hetuar rastet dhe pretendimet për korrupsion.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…