Qeveria në seancën e mbrëmshme e obligoi Ministrinë e Punëve të Brendshme, Qendrën për Menaxhim me Krizat dhe Ministrinë e Shëndetësisë që ta shqyrtojnë mundësinë të gjithë personat të cilët janë në shtëpitë e tyre të uikendit për pushim dhe rekreim në komunat Mavrovë dhe Rostushë ose në rrethinë të drejtpërdrejtë, t’i lëshojnë uikend shtëpitë e tyre për qëndrim, pas kontrollit paraprak nga ana e epidemiologëve.

Përderisa nuk është e mundur zbatimi dhe realizimi i kësaj mase, nga Qeveria kumtojnë të ndërmerren masa dhe aktivitete nga institucionet kompetente për dorëzim të regullt të ushqimit dhe produkteve të domosdoshme për këto persona.

Në seancë Qeveria e obligoi edhe Ministrinë e Punëve të Jashtme t’i intensifikojë kontrollet e personave të cilët janë dërguar për vetëizolim dhe për respektim të masave të Qeverisë dhe për të njëjtën ta njoftojë Qeverinë në bazë ditore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…