Qeveria e Kosovës, ka reaguar pas propozimit të të dërguarit special të ShBA-së, Gabriel Escobar, që vendimi për targat të shtyhet edhe për 10 muaj.

Zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu, tha për Klankosova.tv se qeveria e ka për obligim sundimin e ligjit, kushtetutshmërinë e vendimet qeveritare.

“Njëra nuk bën ta përjashtojë tjetrën. Nuk është data 31 e as 30 tetor sot. Jemi në kuadër të fushatës për konvertimin e targave ilegale në ato legale RKS. Ju bëjmë thirrje përsëri qytetarëve serbë të Kosovës që t’i konvertojnë targat duke përfituar nga lirimi tatimor e doganor”, është shprehur Kryeziu.

Tutje, ai tha se qeveria i kupton shqetësimet dhe brengat e Escobarit pasi sipas Kryeziut, siguria dhe paqja janë vlera dhe interes jetik e i përbashkët mes Kosovës e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Gjatë vizitës së fundit të Escobar në Kosovë, ai tha se i ka propozuar kryeministrit Kurti dhe presidentes Osmani shtyrjen e afatit për targa edhe për 10 muaj, por nuk kanë marrë ndonjë zotim.

Kujtojmë se afati për zbatimin e vendimeve për targa dhe dokumentet serbe është shtyrë më 31 korrik me propozimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Bardhyl Mahmuti: Raporti zviceran për rastin “Astrit Dehari” është mbajtur i fshehur 4 muaj nga Prokuroria

Veprimtari i njohur shqiptar, dikur përfaqësues politik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,…

Çmimi i benzinës lirohet për 6,5 denarë, i naftës për 9 denarë

Komisioni Rregullator i Energjetikës në mledhjen e sotme ka marrë vendim që…

Abdixhiku: Dëshmorët e Koshares na kujtojnë sa e vlefshme është sakrifica për liri

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka bërë homazhe në Koshare në përkujtim…

LSDM: Hetimi të vazhdojë edhe më tej, të përgjigjen të gjithë të involvuarit

Ndërtimi i sistemit juridik të pavarur, profesional dhe joselektiv po i tregon…

Serbia shpall gjendje të jashtëzakonshme në 10 qytete për shkak të Covid-19

Serbia shpall gjendje të jashtëzakonshme në 10 qytete për shkak të Covid-19Serbia…