Një nga masakrat më të mëdha dhe më të tmerrshme të kryer nga okupatori serb në Kosovë është ajo e Reçakut.

Kjo ngjarje e alarmoi botën për rrezikun e shfarosjes së popullatës civile në Kosovë nga Serbia.

E të dielën më 15 janar, bëhen 24 vjet nga kjo ngjarje e rëndë.

Në mbledhjen e mbajtur të mërkurën, Qeveria ndau 70 mijë euro për librin “Reçaku”, të ish-shefit të misionit të OSBE-së. William Walker.

Në këtë libër ai përshkruan ngjarjen nga këndvështrimi i tij si ish-shef i misionit të OSBE-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Këshilltari i Çulevit rezulton pozitiv me koronavirus

Këshilltari i ministrit të Punëve të Brendshme, Naqe Çulev ka rezultuar pozitiv…

ASh-ja i reagon Zaevit: Nuk jemi BDI, s’mund t’i dirigjosh bashkëpunimet tona

Aleanca për Shqiptarët ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit Zoran Zaev për…

Suharekë : 200 hektarë përfshihen nga zjarri, flakët po përhapen me shpejtësi (VIDEO)

Në  fshati Studençan dhe fshati Tërnje në  afërsi të  komunës së  Suharekë…

Ish ministri Çavkov rezulton pozitiv në burg, bashkë me 7 persona tjerë

Pesë të burgosur dhe tre punonjës në Burgun e Shtipit kanë rezultuar…

Ora policore gjatë kësaj fundjave prej orës 19 deri në orën 5

Për dallim nga fundjava paraprake, qytetarët këtë fundjavë do ta kalojnë me…