Qeveria e Xhastin Trudos bëri të ditur se pothuajse 5,4 milionë kanadezë marrin ndihmë për shkak të humbjes së të ardhurave nga pandemia e koronavirusit.

Për ata të cilët e kanë humbur punën Qeveria kanadeze ka mundësuar kompensim prej 2.000 dollarë në muaj.

Sipas të dhënave të fundit, në mars deri te shërbimet qeveritare janë parashtruar 5,97 milionë kërkesa për ndihmë.

Në fillim të majit në dispozicion do të vihet edhe ndihma për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme nga programi për subvencionim të pagave në lartësi prej 75 për qind të të ardhurave, për kompanitë të cilat do të dëshmojnë se për shkak të pandemisë së Kovid-19 në mars kanë humbur 30 për qind të të ardhurave.

Opozita i bën thirrje Partisë Liberale të kryeministrit Trudo të mendojë plan për ndihmë të sektorit Aktivitete të shërbimit, si dhe për të punësuarit në turizëm, të cilët ishin mes të parëve dhe janë më të goditur nga pandemia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kaliforni, Pandemia detyron lirimin e 8 mijë të dënuarve

Për shkak të rritjes së rasteve të reja me COVID-19, kryetari i…

Osmani kërkon reagim nga BE-ja dhe NATO pas kërcënimit të Vuçiqit për luftë

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq ka paralajmëruar se do të ketë konfliktë…

Nëntë të vdekur pas rrëzimit të një avioni në Suedi

Nëntë persona në bordin e një aeroplani që mbante parashutistë kanë vdekur…

Rakiq: Nuk i shmangemi mundësisë që vetë ta formojmë Asociacionin

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, në prag të raundit të ri…

Anulohet “Maxhar Telekom”, Bogoevski nuk e njeh ish prokuroren e PSP

Anulohet seanca e sotme gjyqësore për rastin “Maxhar Telekom”, meqë dëshmitari kryesorë…