Qeveria e Kosovës i ka filluar procedurat ligjore për largimin e kryetarëve të zgjedhur në katër komunat veriore të Kosovës.

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka filluar përgatitjen e procedurave për largimin e kryetarëve nga komunat veriore pas pajtimit të kryeministrit Albin Kurti për shtensionimin e situatës në veri të vendit.

Grupi punues “është përgjegjës për hartimin e Udhëzimit Administrativ për caktimin e procedurave dhe afateve për iniciativën e qytetarëve për largimin e kryetarëve të komunave”.

Ky Grup Punues, sipas Qeverisë “duhet ta finalizojë Projekt – Udhëzimin Administrativ dhe ta procedojë te Zyra e Sekretarit të përgjithshëm të MAPL-së deri me datën 01 shtator 2023”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Personi i plagosur në përleshjen e sontme, është jashtë rrezikut për jetë

Personi i plagosur në përleshjen e sontme është jashtë rrezikut për jetë…

Njoftimi i presidentit për “mbylljen e ambasadave”, shkakton reagime të shumta

Mbyllja e ambasadave të Maqedonisë së Veriut nëpër botë është anti-reformë diplomatike.…

Bedri Ajdari: Fatime Fetai, si Gordana Geshkovska (Video)

Bedri Ajdari, njëri nga familjarët e të akuzuarve në rastin “Monstra” ka…

Ekskluzive: Kjo është marrëveshja e koalicionit mes LDK-së dhe Listës Serbe (DOKUMENT)

Avdullah Hoti sot ka marrë besimin e 61 deputetëve për ta drejtuar…

Kamberi pas “hallakamës” në parlamentin serb: Mungesë e sensit për realitetin në Kosovë

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, përmes një postimi në…