Qeveria e përkohshme në Bullgari sot ka njoftuar, se nuk ka ndërmend ta heqë veton për nisjen e negociatave qasëse të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian. Shpresat se mund të gjendet kompromis me Qeverinë e re në Bullgari, ranë në ujë në ditën e parë të inaugurimit të Qeverisë së përkohshme, në krye me Stefan Janev. “Pozita kornizë e Bullgarisë, për këtë çështje ishte arritur konsensus nga të gjitha partitë politike në Parlamentin e Bullgarisë. Si Qeveri e përkohshme, ne nuk kemi autorizim të ndryshojmë atë”, tha ministri i Punëve të Jashtme, Svetllan Stoev.

Ai ka shtuar, se do të bëjë çmos që të ruajë dialogun me Maqedoninë e Veriut

Qeveria e përkohshme ka për detyrë të organizojë zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të cilat do të mbahen më 11 korrik në Bullgari, ngaqë nuk u formua qeveri nga zgjedhjet e fundit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…