Mbledhja e Qeverisë së Kosovës ka nisur me 1 minutë heshtje në nderë të viktimave të tërmetit në Turqi e Siri.

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, tha se Kosova dhe populli i saj janë pran Turqisë e popullit turk, në gatishmërinë më të lartë për mbështetje.

“Mbi bazën e kapaciteteve tona do të ndihmojmë në tejkalimin e kësaj tragjedie. Kontigjenti i FSK-së, specialistët tanë kërkim-shpëtim urban, mjekësi emergjente dhe njësitet e K9 tashmë janë në zonat e goditura nga tërmeti, në ndihmë të institucioneve të Turqisë dhe popullit turk”, është shprehur Kurti.

Kujtojmë se deri më tani, janë raportuar mbi 8 mijë e 700 viktima nga tërmetet në Turqi e Siri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kanadaja emëron përfaqësuesin e parë zyrtar për të luftuar islamofobinë

Kryeministri kanadez Justin Trudeau, njoftoi se ka emëruar një përfaqësues special për…

Johnson për vizitën befasuese në Kiev: Takova mikun tim Zelensky në shenjë mbështetje për popullin ukrainas

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson është deklaruar përmes rrjeteve sociale…

DASH: Marrëveshja e Serbisë me Rusinë e gabuar

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit se SHBA-ja beson që asnjë…

Ukraina konfirmon çlirimin e dy qyteteve në rajonin e Khersonit

Forcat ukrainase kanë rimarrë dy qytete në rajonin jugor të Khersonit –…

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë përkrah aplikimin e Kosovës për anëtarësim në BE

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, priti këtë të mërkurë në takim Bordin…