Kryeministri i Polonisë Mateusz Morawiecki ka akuzuar presidentin rus Vladimir Putin për orkestrimin e krizës së migracionit në kufirin me Bjellorusinë.

“Lukashenko është ekzekutuesi i sulmit të fundit, por ky sulm ka një sponsor që duhet gjetur në Moskë dhe ky është presidenti Putin”, tha Morawiecki gjatë një debati në parlamentin polak.

Kryeministri e përshkroi situatën në kufi si pjesë e një përpjekjeje të Rusisë për të destabilizuar një rajon që ajo kontrollonte gjatë periudhës sovjetike, shkruan euronews.

“Siguria e kufirit tonë lindor po cenohet brutalisht. Kjo është situata e parë e tillë në 30 vjet kur mund të themi se integriteti i kufijve tanë po vihet në provë”, tha ai.

Udhëheqësit rusë dhe bjellorusë folën me telefon për tensionet në kufirin midis Polonisë dhe Bjellorusisë, thanë Moska dhe Minsk të martën.

Mijëra emigrantë dhe refugjatë mbeten të grumbulluar në mot të ftohtë në kufirin lindor të Polonisë.

Ndërkohë të mërkurën autoritetet bjelloruse akuzuan Poloninë për abuzim me katër emigrantë në kufi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…