Vladimir Putin duket se e di se forcat ruse po pësojnë “humbje të mëdha”, kanë thënë zyrtarët perëndimorë.

Kjo mund të shihet, thanë ata, në vendimin e tij për të rifokusuar strategjinë ushtarake në përpjekjen për të marrë territor në rajonin Donbas të Ukrainës lindore.

Ata shtuan se informacioni në lidhje me atë që po ndodh realisht në Ukrainë “duhet t’i rrjedh” Putinit dhe po kalon ngadalë tek publiku rus.

Pavarësisht se plani i tij fillestar për të marrë të gjithë Ukrainën po lëkundet, zyrtarët thanë se rrethi i ngushtë i ndihmësve të Kremlinit të Putinit ka të ngjarë të jetë shumë i frikësuar për t’i treguar atij të vërtetën e plotë se sa keq po i shkon pushtimi.

Dhe ata thanë se vendet që kanë një dialog të ngushtë me Rusinë po i thonë Perëndimit se “me siguri kanë një ndjenjë që ai nuk e pranon tablonë e plotë” për momentin.

Ndryshe, rreth 10,000 ushtarë rusë mendohet se janë vrarë që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt.

Zyrtarët perëndimorë thanë gjithashtu se Putin “nuk e kuptoi qartë se Ukraina është një komb dhe ukrainasit ndjehen se janë ukrainas” kur ai zgjodhi të pushtonte këtë vend.

Ata thanë gjithashtu se sondazhet në Rusi – të cilat duhet të merren paksa me pak rezervë – në mënyrë të parashikueshme kanë treguar mbështetje për pushtimin (të cilin Rusia e quan një “operacion special ushtarak”

Megjithatë, ata thanë se anketuesit u kanë thënë atyre gjithnjë e më shumë rusë po refuzojnë t’u përgjigjen sondazheve, gjë që ata thanë se do të thotë se më shumë njerëz nuk e mbështesin pushtimin dhe janë vetëm ata që janë pro Kremlinit që po përgjigjen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

​Krerët e institucioneve: Sakrifica e Jasharajve ka vënë themelet e shtetësisë të Kosovës

Kuvendi i Kosovës ka mbajtur sot seancë solemne me rastin e 24…

Popovska: BDI dëshiron që të udhëheq me fondet e “gjelbra”

Liljana Popovska, ish deputete dhe kryetare e partisë politike e RDM, thotë…

Forcohet lira pasi Erdogan publikon masat kundër dollarit

Lira turke shënoi një kthesë të madhe të hënën në mbrëmje pasi…

Edhe një viktimë nga Covid-19, ndërron jetë 66 vjeçarja nga Dibra

66 vjeçarja nga Dibra e cila tashmë disa ditë ka qenë në…

Protesta në Brazil, kërkohet largimi i Bolsonaros

Mijëra njerëz në Brazil i kanë mbushur rrugët e qyteteve duke protestuar…