Presidenti rus Vladimir Putin ka të ngjarë të jetë në kërkim të grupeve mercenare alternative për të zëvendësuar luftëtarët Wagner në Ukrainë, sipas një vlerësimi të ri të inteligjencës britanike.

Luftëtarët e Grupit Wagner kanë qenë shumë të përfshirë në pushtimin e vazhdueshëm të Rusisë në Ukrainë, veçanërisht në përpjekjet e Moskës për të pushtuar qytetin lindor të Bakhmutit.

Kreu i Grupit Wagner, miliarderi rus Yevgeny Prigozhin, është një bashkëpunëtor i gjatë i liderit të Kremlinit, pasi kishte fituar më parë pseudonimin e “kuzhinierit të Putinit”.

Por komandantët e lartë të Rusisë ka të ngjarë të kërkojnë një kompani të re ushtarake private mbi të cilën mund të ushtrojnë më shumë “kontroll”, ka thënë ministria britanike e mbrojtjes, ndërsa “marrëveshja e profilit të lartë” midis shefit të Wagner dhe ushtrisë ruse vazhdon, shkruan Newsweek.

Prigozhin ka qenë një kritik i hapur i ministrisë ruse të mbrojtjes dhe udhëheqjes së lartë ushtarake, duke akuzuar drejtuesit e lartë për tradhti.

Megjithatë, nuk ka grupe të tjera mercenare ruse që përputhen me “madhësinë ose fuqinë luftarake” të luftëtarëve Wagner, ka vlerësuar Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Ndryshe, të dielën, Prigozhin u shfaq në një video në një kanal Telegram të lidhur me Wagner Group, në të cilën ai tha se luftëtarët mercenarë kishin marrë kontrollin e qytetit të shkatërruar të Donetsk Bakhmut, duke ngritur një flamur mbi bashkinë e vendbanimit.

Por raportet për kontrollin rus mbi Bakhmut u hodhën poshtë nga Kievi.

Qyteti ka qenë një pikë e nxehtë e luftimeve ruse dhe ukrainase për muaj të tërë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Anesteziologu Valton Dervishi dënohet me 1 vjet e 3 muaj burg

Gjykata Themelore Penale në Tetovë ka dënuar me  1 vjet e 3…

Sot në Bruksel Maqedonia fillon skriningu për Kapitullin 24 të negociatave me BE-në

Zëvendëskryeministri i ngarkuar për çështje evropiane, Bojan Mariçiq, sot në Bruksel do…

Abazoviq e konfirmoi arrestimin e Kashçelanit

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq e konfirmoi se udhëheqësi i…

Rama komenton deklaratat e Vuçiç: Nuk ka shanse për luftë, Kosova shtet i pavarur dhe demokratik. Serbia e humbi luftën

Në pjesën e fundit në Open në Top Channel kryeministri Edi Rama…

“Sot morëm një lajm të mirë, po afrohet lirimi i Grupit të Kumanovës”

Shkruan: Fatmir Reçica Llugaxhia, luftëtari i UÇK-së Sot morrem një lajm të…