Presidenti rus Vladimir Putin ka pësuar “një goditje vdekjeprurëse”, sipas një gjenerali amerikan në pension, pavarësisht marrëveshjes së dukshme që do të shohë shefin e Wagner, Yevgeny Prigozhin të largohet për në Bjellorusi.

“Ka dy beteja ekzistenciale që po zhvillohen në këtë luftë Rusi-Ukrainë”, ka thënë gjenerali amerikan në pension Peter Zwack, shkruajnë mediat e huaja.

“Njëra është qëndrueshmëria e mbijetesës, ekzistenca e një shteti ukrainas. Tjetra është brenda Kremlinit dhe qëndrueshmëria e regjimit të Putinit”.

“Ajo që (Prigozhin) ka bërë është që ka përçarë rusët, i ka bërë ata të grinden publikisht… Kjo besoj se është një goditje vdekjeprurëse për Putinin dhe regjimin e tij”.

Ai i quajti ngjarjet që u panë në rrugët e Rusisë gjatë 36 orëve të fundit “të jashtëzakonshme”, duke shtuar se ekziston një “narrativë që i tregon popullatës kryesore se ky pushtim i Ukrainës ishte i gabuar”.

Zwack tha: “Dhe unë mendoj se në këtë aspekt, informacioni është se gënjeshtrat e Putinit të Rusisë po demaskohen”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Procedura e vizave vështirëson vizitat e familjarëve dhe avokatëve të ish krerëve të UÇK-së në Hagë

Mesi i gushtit ishte hera e fundit kur Musli Gucati vizitoi në…

Dialogu me Serbinë dhe fushata elektorale në Kosovë

Çështja e dialogut me Serbinë nuk po zë shumë vend në fushatën…

Faljet e Ivanovit nuk merren parasysh, Strasburgu vendosi që rastet e PSP-së të vazhdojnë!

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut në Strasburg njoftoi se kërkesat…

Zelensky flet rreth sukseseve në Zaporizhzhia dhe Kharkiv

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky thotë se forcat që udhëheq kanë arritur të…

ShBA-ja po i trajnon ushtarët ukrainas në Gjermani

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes po trajnon trupat ukrainase në Gjermani, duke i…