Vladimir Putin ka kryesuar sot një takim me zyrtarë të qeverisë ruse.

Ndërsa pjesa më e madhe e procedurave ishte pak e rëndësishme, presidenti rus bëri një pranim interesant.

Udhëheqësi ka pohuar vazhdimisht se sanksionet perëndimore nuk i kanë shkaktuar dëm të konsiderueshëm vendit të tij – duke argumentuar vitin e kaluar se ato “nuk ia dolën” me qëllimet e tyre – por sot pranoi se masat mund të kenë një efekt.

Duke u kërkuar zyrtarëve të shmangin burokracinë e panevojshme për të “mbështetur dhe forcuar tendencat pozitive” dhe “të rrisë efikasitetin”, ai tha se “kufizimet e paligjshme të vendosura në ekonominë ruse me të vërtetë mund të kenë ndikim negativ në të në afat të mesëm”.

Theksojmë se shumica shteteve evropiane kanë sanksionuar Rusinë pas pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt të vitit të kaluar.

Ndryshe, Serbia dhe Bjellorusia janë vendet e vetme evropiane që nuk i kanë vendosur sanksione shtetit rus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zaev për Nju Jork Tajms: Në Ballkan mund të kthehen konfliktet brenda shteteve dhe mes shteteve

Deri para dy muajve, lideri i kombit të vogël ballkanik në Maqedoninë…

55 persona të arrestuar për shkelje të orës policore në 24 orët e fundit

Policia ka ndaluar 71 persona që nuk kanë respektuar orën policore gjatë…

Nga sot, pronarët që kanë makina me targa ilegale do të gjobitën

Policia e Kosovës nga sot do të nis së gjobituri të gjithë…

Presidenti i Perusë, Pedro Castillo, pas shkarkimit u zëvendësua nga Dina Boluarte

Peruja ka një presidente femër për herë të parë, pasi ish-presidenti Pedro…

“Financial Times”: Mbledhja e liderëve zgjati deri në 2 pas mesnate, Makron nuk iu përgjigj gazetarëve

Financial Times” i ka kushtuar një artikull sot, sfidave të forta me…