Suksesi i vazhdueshëm ushtarak i Ukrainës mund të rrisë mundësinë që presidenti Vladimir Putin t’iu drejtohet armëve bërthamore, sipas një senatori amerikan.

Në një intervistë për Fox News, kryetari i komitetit të marrëdhënieve me jashtë të senatit, Bob Menendez tha se kishte frikë se udhëheqësi rus mund të përdorte armët bërthamore për të “shpëtuar fytyrën”.

“Epo, një nga shqetësimet e mia është se për ironi, sa më shumë sukses të kenë ukrainasit, aq më i madh është rreziku që Putini të bëjë diçka sepse ai po humbet dhe duhet të ruajë fytyrën në shtëpi”, ka thënë ai.

“Dhe kështu potenciali një arme bërthamore kimike, biologjike ose taktike mund të rritet si rezultat i kësaj”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kusari-Lila: Prishja e koalicionit qeverisës, çështje e ditëve apo e javëve

Deputetja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka parashikuar se…

LSDM: Hetimi të vazhdojë edhe më tej, të përgjigjen të gjithë të involvuarit

Ndërtimi i sistemit juridik të pavarur, profesional dhe joselektiv po i tregon…

Lajçak: Në takimet me Kurtin dhe Vuçiq diskutuam për hapat e ardhshëm të dialogut

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, gjatë ditës…

Bisedime të nivelit të lartë mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës

Departamenti amerikan i Shtetit tha të hënën se një diplomate e lartë…

Kryeministri Kurti takon ministrin për Agrikulturë të Gjermanisë, flasin për bashkëpunim në bujqësi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, dhe zëvendëskryeministrja dhe ministrja e…