Presidenti rus Vladimir Putin po i frikësohet informimit të drejtë dhe raportimit për luftën në Ukrainë.

E këtë më së miri e dëshmon, se Moska ua ka kufizuar qytetarëve rusë qasjen në të ueb-faqen e përditshmes gjermane Die Welt, transmeton Telegrafi.

Moska vazhdimisht po akuzon Perëndimin për shpërndarje të informacioneve të “rreme”, duke dashur Putini me çdo kusht të krijoj një lloj terri informativ për qytetarët rusë.

Madje luftën në Ukrainë vazhdimisht e cilëson si “operacion i veçantë ushtarak”. Shpesh herë rusët nuk dinë asgjë për më të dashurit e tyre që janë dërguar në luftë në Ukrainë.

Që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë, Moska ua ka bllokuar qasjen qytetarëve të saj në shumë media perëndimore siç është BBC, Voice of America, Deutsche Ëelle dhe shumë media tjera kredibile.

Roskomnadzor, rregullatori që mbikëqyr mediat, nuk ka dashur t’i përgjigjet pyetjeve të mediave perëndimore se pse është ndërmarrë një veprim i tillë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shefi i Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës: Çka nuk pamë e çka nuk kaluam, por të gjitha përfunduan me sukses

Amir Gërguri- Komandant i Njësive Speciale të Policisë së Kosovës ka thënë…

Boris Johnson paralajmëron se fitorja ruse në Ukrainë do të ishte “absolutisht katastrofike”

Lejimi i presidentit rus Vladimir Putin që të ketë sukses në pushtimin…

Haradinaj ia uron fitoren Vetëvendosjes

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ia ka uruar fitoren Lëvizjes Vetëvendosje duke…

Këshilli i ambasadorëve kërkon anulim të zgjedhjeve, që të vazhdojnë reformat e nevojshme për BE-në

Shoqata për politikë ndërkombëtare “Këshilli i ambasadorëve” i falënderon liderët evropianë dhe…

DASH: Kontesti mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut të zgjidhet jashtë procesit integrues

SHBA i bën thirrje Sofjes dhe Shkupit që të zgjidhin kontestet bilaterale…