“Çlirimi i Donbasit është prioritet i pakushtëzuar

“Çlirimi” i rajonit të Donbasit të Ukrainës është një “prioritet i pakushtëzuar” për Moskën, ndërsa territoret e tjera ukrainase duhet të vendosin vetë për të ardhmen e tyre. Një deklaratë e tillë u lëshua nga ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov. Lavrov në një intervistë me kanalin televiziv francez TF1 u shpreh se Rusia do të vazhdojë ofensivën e saj për të siguruar kontrollin e qyteteve kryesore në Donbas. 

Ai përsëriti pretendimet e Moskës se agresioni në Ukrainë është të çmilitarizojë fqinjin e saj pas valëve të zgjerimit të NATO-s drejt lindjes dhe ta pastrojë atë që ajo e sheh si nacionalizëm të frymëzuar nga “nazistët”.

“Ne veprojmë në një mënyrë krejtësisht të ndryshme në krahasim me ushtrinë ukrainase dhe batalionin neo-nazist ukrainas, të cilët thjesht përdorin civilët si mburoja njerëzore. Objektivi ynë i dukshëm, natyrisht, është të shtyjmë ushtrinë ukrainase dhe batalionet ukrainase nga rajonet Donetsk dhe Luhansk. Për pjesën tjetër të territoreve në Ukrainë, ku ka njerëz që nuk duan të prishin lidhjet me Rusinë, do të jetë në dorën e popullsive të këtyre rajoneve të vendosin”. 

Kievi dhe vendet perëndimore i shohin këto pretendime si pretekste të pabaza për rrëmbimin e territoreve.

“E dini, ndryshe nga kolegët tanë perëndimorë, ne nuk po vrapojmë pas pengesave. Ne nuk kërkojmë miratim apo sukses për veprimet që ndërmarrim në skenën ndërkombëtare. Ne bëjmë atë që jemi të detyruar të bëjmë: ne mbrojmë popullsinë dhe mbrojmë gjuhën ruse e cila është diskriminuar dhe sulmuar drejtpërdrejt nga regjimet e njëpasnjëshme në Ukrainë.  Unë nuk besoj se ata do të jenë të lumtur të kthehen në autoritetin e një regjimi neo-nazist që ka dëshmuar se është rusofobik në thelb”.

Ministri i jashtëm rus u shpreh se Rusia prej kohësh po e paralajmëron Perëndimin për të mos dërguar më armë në Ukrainë pasi kjo do të përshkallëzojë më tej konfliktin. 

Gjatë intervistës Lavrov u shpreh se njerëzit po vriten pasi operacioni po zgjat kaq shumë për shkak se ushtria ruse është urdhëruar të shmangë çdo sulm. Sipas Kombeve të Bashkuara, më shumë se 6.7 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina që nga 24 shkurti. Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka mohuar spekulimet se presidenti Vladimir Putin është i sëmurë. Ai tha se lideri rus shfaqet në publik çdo ditë dhe asnjë person i arsyeshëm nuk do të shihte ndonjë shenjë të një sëmundjeje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Boksieri rus është në gjendje të rëndë pasi mbyti një ari që vrau paraprakisht mikun e tij

Një boksier rus është në “gjendje të rëndë” pasi u përlesh dhe…

OKB bën thirrje për t’i dhënë fund luftës: Po nxit një krizë globale tredimensionaleu

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, në ditën e…

Kuvend, miratohet nevoja për Ligjin e Prokurorisë Publike

Kuvendi me 57 vota “për” miratoi nevojën për Ligjin për Prokurorinë Publike.…

Lajmi i fundit: Shkon në 61 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se janë konfirmuar…

12 të infektuar me koronavirus në MPB

Nga Ministria e Punëve të Brendshme njoftojnë se në këtë institucion ka…