Presidenti i Indonezisë mund të ketë organizuar takimin e parë të mundshëm midis presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe atij rus Vladimir Putin që nga fillimi i luftës.

Indonezia aktualisht kryeson grupin e 20 (G20) ekonomitë kryesore dhe presidenti i saj Joko Widodo ka ftuar Zelenskyn dhe Putinin në samitin e liderëve në nëntor.

Ai ishte përballur me presionin nga vendet perëndimore, përfshirë Britaninë e Madhe, për të përjashtuar liderin rus, por tha se donte të “bashkonte” G20.

Jokowi, siç njihet zakonisht presidenti indonezian, foli së fundmi me Zelenskyn dhe hodhi poshtë një kërkesë për armë për Ukrainën, ndërsa politika e jashtme e vendit të Azisë Juglindore përpiqet të ruajë neutralitetin strategjik.

Në një deklaratë në internet, Jokowi tha se ai i kishte shprehur shpresën e tij presidentit ukrainas se “lufta mund të përfundojë së shpejti dhe zgjidhjet paqësore mund të farkëtohen përmes negociatave”.

Ukraina nuk është anëtare e G20, por karriget lejohen të ftojnë vendet mysafire.

Një zyrtar i lartë i qeverisë ukrainase tha se pjesëmarrja e Zelenskyt do të “varet kryesisht nga situata në fushën e betejës”.

Jokowi tha se Putin planifikoi të merrte pjesë, por Kremlini tha se kjo nuk ishte vendosur ende.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kryeministri bullgar Janev: S’do ketë ndryshim të qëndrimeve në raport me Maqedoninë e Veriut

Kryeministri teknik i Bullgarisë, Stefan Janev tha se kabineti i përkohshëm qeveritar…

Akuza për kufijtë, Bumçi: Rama dhe Vuçiq, pjesëmarrës për ndarjen e Kosovës

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq ishin pjesëmarrës në…

Kurti letër ambasadorëve: Kosova po dështon në menaxhimin e pandemisë, kërkoj ndihmën tuaj që të ndalojmë një katastrofë humanitare

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti iu është drejtuar me një letër…

Von der Leyen: Negociatat këtë vit/ Rama: Nuk përgatitemi për dasmë, kemi vetëm deklaratat e dashurisë

Presidentja e KE, Ursula von der Leyen vizitat në 6 vendet e…

Blerim Reka flet se a do të kyçet në skenën politike në Maqedoninë e Veriut

Ish-kandidati shqiptar për president në Maqedoninë e Veriut, profesor Blerim Reka ka…