Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nisur një “sulm” drejt agjencisë që konsiderohet më e besueshmja për të, Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë.

Sipas Qendrës për Analizë të Politikave Evropiane, udhëheqja e shërbimit kryesor të inteligjencës ruse është vendosur në arrest shteipak.

Kjo, pasi kreu i saj, gjeneral-koloneli Sergei Beseda dhe zëvendësi i tij u akuzuan për keqpërdorim të fondeve operacionale të destinuara për aktivitete sabotuese.

Ajo që quhet si “Shërbimi i Pestë”, thuhet se ka qenë përgjegjës për sigurimin e intelegjencës së Putinit për zhvillimet politike në Ukrainë, pikërisht në prag të pushtimit, ndërsa, sipas kësaj qendre, presidenti rus, Putin, e ka kuptuar se ai ishte i mashtruar nga ato të dhëna, dy javë pasi ka nisur luftën në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Aggeler: Në listën e zezë amerikane, më shumë se një shtetas i RMV-së

Lufta kundër korrupsionit mbetet në fokus të politikës amerikane ndaj Maqedonisë së…

Skandal në Katar, futbollistët serbë mbajnë hartën e Kosovës me ngjyrat e flamurit të tyre në dhomat e zhveshjes

Skandal në Katar, futbollistët serbë mbajnë hartën e Kosovës me ngjyrat e…

Profesori amerikan, Williams: Specialja, mundësi për të sjellë drejtësi për të gjitha viktimat e luftës në Kosovë

Nuk janë të rralla rastet kur dëgjohen ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të…

Sulm me thikë pranë një kishe në Spanjë – një i vdekur dhe një i plagosur rëndë

Një person u vra dhe një tjetër u plagos rëndë gjatë një…

Rusia dhe Ukraina mbajnë stërvitje ushtarake, NATO kritikon vendosjen e trupave ruse në kufi

Rusia dhe Ukraina kanë zhvilluar stërvitje ushtarake brenda një periudhe të njëjtë…