Vladimir Putin ka vendosur në arrest shtëpie kreun e shërbimit të jashtëm të FSB-së dhe zëvendësin e tij, pasi i ka fajësuar ata për dështime të inteligjencës në luftën në Ukrainë.

Andrey Soldatov, një autor i respektuar i shërbimeve sekrete ruse, tha se burime brenda FSB-së i thanë atij se Sergey Beseda, 68 vjeç, kreu i shërbimit të jashtëm të agjencisë, është arrestuar me urdhër të Putinit.

Gjithashtu është arrestuar Anatoly Bolyukh, zëvendësi i Besedës, sipas Soldatov, i cili tha se Putini është ‘vërtet i pakënaqur’ me agjencinë – të cilën ai e drejtonte para se të bëhej president.

Putini thuhet se fajëson agjencinë për inteligjencën, e cila e siguroi atë përpara pushtimit se forcat ruse do të përballeshin vetëm me rezistencën simbolike nga ushtria ukrainase dhe se vetë ukrainasit ishin të etur për t’u hequr qafe udhëheqësit e tyre.

Shërbimi i sigurisë FSB dyshohet se i dha atij inteligjencë duke sugjeruar se Ukraina ishte e dobët, e mbushur me grupe neo-naziste dhe do të dorëzohej lehtësisht nëse sulmohej. /Abcnews.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Një digresion për BDI-në mbi përmbajtjen trushpërlarëse të komunikesë së sodit

Nga: Qenan ALIU / Ju lutemi, pa institucione funksionale nuk mund të…

Pacientët e sëmurë me astmë, duhet të izolohen deri në 12 javë, sepse janë më të rrezikuar nga koronavirusi

Media britanike “Daily Mail”, raporton se personat e sëmurë me astmë në…

Anëtarësimi në NATO, edhe katër vende duhet ta ratifikojnë protokollin

LSDM informon se pasojnë edhe katër ratifikime nga shtetet të tjera anëtare…

Mickoski kërkon zgjedhje të parakohshme parlamentare

Lideri I VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski sot ka kërkuar formimin e një qeverie…

Maqedoni e Veriut: 10 humbje jete dhe 813 raste të reja me COVID-19, gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka njoftuar se gjatë 24…