330 mijë kalime të paligjshme vetëm gjatë vitit 2022

Numri i emigrantëve të parregullt në Bashkimin Evropian është rritur në vitin 2022 me 64 përqind krahasuar me një vit më parë. Agjencia Europiane e Mbrojtjes së kufirit, Frontex deklaroi se janë 330 mijë hyrje të parregullta, shifra përbëjnë nivelin më të lartë të kalimeve të paligjshme që nga viti 2016.

Ballkani Perëndimor vazhdon të jetë rruga më aktive e kalimit të emigrantëve të paligjshëm drejt shteteve anëtare të BE-se me më shumë se 14 mijë refugjatë të paligjshëm vetëm në muajin Nëntor, dy herë më shumë se një vit më parë.

Rajoni i Ballkanit Perëndimor ka regjistruar numrin më të lartë të kalimeve te paligjshme drejt shteteve te BE-se që nga kulmi i krizës së migracionit në vitin 2015.

Presioni i vazhdueshëm migrator në rrugën e Ballkanit Perëndimor mund t’i atribuohet përpjekjeve të përsëritura për të kaluar kufirin nga emigrantët nga shtetet e lindjes se mesme apo Afrikës veriore që janë të pranishëm në rajon dhe atyre që po abuzojnë me aksesin pa viza në disa shtete te rajonit.

Në fund të vitit të kaluar Serbia ka kufizuar regjimin e saj të vizave që pritet të zvogëlojë numrin e kalimeve të paligjshme të refugjatëve. Frontex ka vendosur rreth 500 oficerë në kufijtë e jashtëm të BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Forbs”: Virusi korona ka zvogëluar numrin e miliarderëve

Në gjysmën e parë të muajit mars, 226 persona e kanë humbur…

Kurti: Së bashku do ta tejkalojmë edhe këtë krizë të madhe të energjisë

Kryeministri Albin Kurti foli për dy vendimet që qeveria miratoi për mbështetje…

Vazhdon regjistrimi i popullsisë në Maqedoni

Pas pauzës prej katër ditëve, mbrëmjen e djeshme ka filluar regjistrimi i…

Mbi 15 milionë tonë grurë të Ukrainës janë transportuar përmes korridorit të Turqisë

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës së Turqisë, Adil Karaismailoglu tha se në…

Pas lajmit të rremë për tërmetin dy gazetarë shoqërohen në polici

Dy gazetarë janë shoqëruar në polici pas lajmit të rremë se një…