Disa politikanë gjermanë kanë shprehur irritim dhe habi pasi presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier, nuk është mirëpritur në Kiev.

Politikanët kanë thënë se vizita e tij e planifikuar me liderë nga Polonia dhe shtetet baltike do të kishte treguar solidaritetin gjerman me Ukrainën.

Aydan Özoguz, një anëtar drejtues i partisë Social Demokrate të Steinmeier, tha se ishte irrituese dhe jo veçanërisht e zgjuar që Ukraina të kërkonte shumë mbështetje nga Gjermania, por të mos ishte e gatshme të mirëpriste presidentin.

Por shumë në Gjermani thonë se e kuptojnë pozicionin e Ukrainës dhe duan që Berlini të bëjë më shumë për të mbështetur Kievin – duke përfshirë veprimin më të shpejtë për furnizimin me armë dhe ndalimin e energjisë ruse.

Si ministër i Jashtëm, nën kancelaren Angela Merkel, Steinmeier u përpoq të arrinte paqen me Rusinë përmes tregtisë, diplomacisë dhe lidhjeve energjetike, raportom BBC.

Javën e kaluar ai pranoi se kishte gabuar në lidhje me Rusinë, duke thënë se politika gjermane ndaj Moskës kishte dështuar dhe se ai ishte gabuar për përpjekjen për të ndërtuar ura me Putinin dhe për mbështetjen e gazsjellësit Nord Stream 2.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rama thotë se e ka parë hartën me kufijtë e ndryshuar, por s’e komenton

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pranuar se e ka parë…

Sa kompensohen viktimat e krimit në Kosovë?

Mirëpo, viktimat e këtyre rasteve në Kosovë mund të marrin kompensim në…

​24 vjet nga sulmi në familjen Jashari

Kanë kaluar 24 vjet që nga sulmi i dytë nga forcat serbe…

Ditëlindja e Goce Dellçevit nxit tensione mes Shkupit dhe Sofjes

Zënkë e pazakontë në rrjetet sociale mes politikanëve rreth përkatësisë etnike të…

Një vit pas referendumit për Marrëveshjen e Prespës

Zgjidhja e kontestit shumë vjeçarë për çështjen e emrit mes Maqedonisë së…