Martin Protugjer, njëri nga bashkëpunëtorët më të afërt të ish-kryeministrit Nikolla Gruevski ka dëshmuar sot në seancën për “Parcelat në Vodno”. Ai ka shpjeguar se në vitin 2005 ka filluar të punojë në VMRO-DPMNE, fillimisht si shef i kabinetit të presidentit, ndërsa nga viti 2008 deri në vitin 2011 është emëruar sekretar i përgjithshëm i partisë.Protugjer theksoi se ndonëse i është dhënë përgjegjësia për financimin e partisë me postin e Sekretarit të Përgjithshëm, ai ka thënë se asnjëherë nuk e ka kuptuar apo ndërhyrë.

E pyetur nga prokurorja Lile Stefanova, e cila atëherë ishte e shqetësuar për financimin, Protugjer tha se për atë obligim ka pasur shumë organe partiake që kontrollojnë operacione të tilla.Pyetjes nëse ka kasafortë në selinë e partisë, ai është përgjigjur pozitivisht.- Ka pasur një kasafortë të tillë dhe ka qenë në zyrën e Sekretarit të Përgjithshëm. E përdorja rrallë herë atë zyrë për takime, sepse ishte më e madhe. Aty ka pasur një kasafortë të tillë, por gjatë gjithë asaj periudhe as që mund të them se çfarë ka pasur, a ka pasur mjete materiale dhe sa, nuk e di pse nuk e di.U tha se ka dokumentacion të rëndësishëm për partinë, statutet, vendimet, por edhe që ka burime të caktuara financiare. “Kam kuptuar që ka fonde për shpenzime të rregullta, letër, llamba, por për hir të së vërtetës nuk mund ta konfirmoj me siguri”, tha Protugjer.Se kush e kishte çelësin e kasafortës, dëshmitari tha se përmbajtja e kasafortës është kontrolluar nga persona të ndryshëm të autorizuar nga partia apo nga kryetari i partisë, por edhe kryetari duhet të ketë pasur depërtim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…