Komisioni i Senatit për Çështjet e Jashtme do të mbajë një seancë të mërkurën për të diskutuar mbi pranimin e Maqedonisë së Veriut në Aleancën e NATO-s.

Në seancë do të dëshmojnë, sekretari amerikan i shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Philip Reeker dhe Katherine Wilbarger, zëvendës ndihmës sekretari i Mbrojtjes së SHBA-së për Çështjet e Sigurisë Ndërkombëtare.

Senatori James Rish, kryetar i Komisionit, më herët në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, tha se menjëherë pas seancës dëgjimore, protokolli për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO do të dorëzohet për votim në Senat.

“Ka shumë mundësi që kjo të ndodhë në qershor. Ne jemi optimist se do ta bëjmë atë atëherë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…