Një skulpturë e liderëve të G7, e ngjashme me Malin Rushmore dhe e krijuar nga mbeturina elektronike është ngritur në Cornëall përpara Samitit të G7. E quajtur “Mount Recyclemore“, vepra synon të nxjerrë në pah dëmin e shkaktuar nga asgjësimi i pajisjeve elektronike. Skulptori Joe Rush nëpërmjet saj përcjell mesazhin për ripërdorimin e këtyre pajisjeve

“Duhet të riparohen në mënyrë që të ripërdoren sepse gjithçka po shkon në depot e mbeturinave”.

Shtatë udhëheqësit në skulpturë janë Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, Kryeministri i Japonisë Yoshihide Suga, Presidenti Francez Emmanual Macron, Kryeministri i Italisë Mario Draghi, ai kanadez Justin Trudeau, Kancelarja e Gjermanisë Merkel dhe Presidenti i SHBA, Joe Biden.

Rush shpjegoi se vendndodhja shumë e dukshme u zgjodh në mënyrë që kur liderët të fluturojnë mbi Hotel “Carbis Bay”, aty ku do të mbahet samiti këtë fundjavë, të mund të vënë re skulpturën.

“Mesazhi kryesor është ‘bisedoni me njëri-tjetrin’ dhe zgjidheni këtë rrëmujë!” shtoi Rush.

Sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara, më shumë se 53 milion ton mbeturina elektronike u gjeneruan në të gjithë botën në 2019 – mbi 9 milionë tonë më shumë se pesë vjet më parë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…