Policia ka arrestuar edhe dy të dyshuar për pjesëmarrje në protesta të dhunshme kundër propozimit francez. Bëhet fjalë për 32 vjeçar dhe një 18 vjeçar nga Shkupi, të cilët më 5 korrik kanë sulmuar me gurë dhe gjësende të forta policët dhe godinën e Kuvendit.

Të dyshuarit i janë dorëzuar gjykatësit të procedurës paraprake, ndërsa Prokuroria Publike pritet të kërkon masën e kujdesit, përkatësisht paraburgimin. Ditë më parë Prokuroria ngriti akuza për 12 persona ndërsa gjykata i vazhdoi masën e paraburgimit. 9 akuza ishin për pjesëmarrje në turmë e cila kryen vepër penale, ndërsa 3 akuza për nxitje të rrezikimit të përgjithshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohet një ish zyrtar i Komunës së Prishtinës – dyshohet për keqpërdorim të pozitës zyrtare

Policia ka arrestuar një ish zyrtar të Kuvendit Komunal në Prishtinë, i…

Izraeli shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Izraeli ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në qytetin qendror të Lod pas…

Osmani i quan trishtuese statistikat e dhunës ndaj grave: Kryesit e veprave duhet të dënohen

Nën patronatin e kryeprokurorit të shtetit, Aleksandër Lumezi, sot është hapur “Java…

Sot vazhdon seanca ndaj Gucatit dhe Haradinajt

Këtë të martë në Hagë vijon seanca gjyqësore ndaj Hysni Gucatit dhe…

Çfarë do të thotë ‘heqja dorë nga patentat’ për vaksinat kundër COVID-19, dhe a do të jetë një zgjidhje për mungesën globale?

Vendimi i administratës së presidentit amerikan, Joe Biden, për të mbështetur një…