Mijëra qytetarë kanë dalë sërish në rrugë për të shprehur pakenaqësinë e tyre ndaj masave të vendosura për të parandaluar përhapjen  e pandemisë së koronavirusit.

Rrugët e qyteteve kryesore të Italisë, si Romë, Milano dhe Napoli, u mbushën me protestues te cilet kërkuan heqjen e kufizimive anti-COVID dhe hapjen e lokaleve e restorantëve.

Protesta u përshkallëzua në përplasje pasi demonstruesit u përpoqën të futeshin me forcë në sheshin e parlamentit në Romë, ndërsa hodhën sende te forta ndaj policisë. Sipas autoriteteve, dy policë mbetën të plagosur.

Ndërkohë pronarët e bizneseve të vogla bllokuan rrugen Milano-Napoli në Caserta duke krijuar trafik rrugor prej të paktën 1 km.

Qindra protestues mbushën edhe rrugët e Sarajevës në Bosnjë për te kerkuar doreheqjen e qeverise pasi sipas tyre nuk kanë menaxhuar mirë situatën e pandemisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…