Bakshishet e klientëve do të shkojnë për stafin e bareve dhe restoranteve

Qeveria britanike po planifikon t’u ndalojë pronarëve të restoranteve, kafeneve dhe klubeve të natës të marrin bakshishet e lëna nga klientët për stafin. Autoritetet britanike thanë se shumë biznese mbajnë  paratë e klientëve në vend që t’ia kalojnë stafit.

Sipas ministrit të Tregjeve të Punës, Paul Scully, vendimi i ri do të bëjë që bakshishet të shkojnë për stafin si shpërblim për punën e mirë që ata kanë bërë.

Të gjitha ata punëdhënës që do të shkelin rregullat e reja do të gjobiten dhe do të kompesojnë punonjësit e tyre. Legjislacioni i ri pritet të hyjë në fuqi brenda vitit të ardhshëm dhe prek 2 milionë njerëz.

Për shkak të pandemisë është vënë re që gjithnjë e më shumë klientë në Mbretërinë e Bashkuar po preferojnë të paguajnë me kartat e tyre të kreditit në vend  të parave cash. Vendimi i ri pritet t’u vijë në ndihmë të gjithë atyre personave të cilët punojnë në këtë sektor që janë të dëmtuar nga koronavirusi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Konjufca nga Çikatova e Vjetër: Serbisë duhet t’i bëhet një padi për gjenocid

Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka bërë homazhe në Çikatovë të Vjetër në 22…

Prokurorët rusë mbështesin dënimin me burg për Navalny

Prokurorët rusë kanë mbështetur një dënim me burg deri në 3.5 vjet…

Zëdhënësja e Prokurorisë bullgare për TV21: Nesër japim informacione për hetimin e tragjedisë

Zëdhënësja e Prokurorisë së Bullgarisë, Sijka Mileva për TV21 ka njoftuar se…

“Financial Times”: RMV-ja e treta në botë sipas viktimave nga virusi

Duke marrë parasysh statistikën e numrit të viktimave nga COVID-19 në vendin…

Zëdhënësi i Kryeministrit izraelit poston video të rreme për sulmet e Hamasit

Doli në shesh që një video e postuar nga Ofir Gendelman, një…