FBI-së i mungonin provat për të hetuar fushatën presidenciale të Donald Trump në vitin 2016 dhe u mbështet shumë në këshillat e dhëna nga kundërshtarët politikë të Trumpit për të nisur hetimin, shkruan në raportin e publikuar të hënën nga prokurori special i ShBA-së, John Durham.

Raporti shënon fundin e një hetimi katërvjeçar të nisur në maj të vitit 2019 kur Prokurori i Përgjithshëm i atëhershëm Ëilliam Barr caktoi Durham, një prokuror veteran, për të hetuar gabimet e mundshme nga FBI-ja kur ajo filloi hetimin e saj të fazës së hershme “Crossfire Hurricane” për kontakte të mundshme mes fushatës presidenciale të Donald Trump 2016 dhe Rusisë.

Hetimi i “Crossfire Hurricane” do t’i dorëzohej më vonë Prokurorit Special Robert Mueller, i cili në mars 2019 arriti në përfundimin se nuk kishte prova të një komploti kriminal midis fushatës së Trump të vitit 2016 dhe Rusisë.

Në raportin e tij të ri prej 306 faqesh, Durham arriti në përfundimin se inteligjenca amerikane dhe zbatuesit i ligjit nuk posedonin asnjë “provë aktuale” të marrëveshjes së fshehtë midis fushatës së Trump dhe Rusisë përpara nisjes së “Crossfire Hurricane”.

Ai gjithashtu akuzoi byronë për trajtimin e hetimit të Trump 2016 ndryshe nga hetimet e tjera të ndjeshme politikisht, duke përfshirë disa që përfshijnë rivalen demokrate të Trump, Hillary Clinton.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

KRRE do të vendosë për çmimet e reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energji dhe Shërbime të Ujit (KRRE) sot do të…

Kina mohon se është duke punuar për të krijuar ‘makinën e kohës’

Disa dokumente të publikuara së fundmi në media kanë nisur përhapjen e…

Arrestohen dy persona nga Gostivari

Sektori për Punë të Brendshëm-Tetovë njofton se gjatë ditës së djeshme kanë…

Ukraina: Rusia po përdor pengjet si mburojë, nuk kursen as fëmijët

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka akuzuar forcat ruse për rrëmbimin e…

Osmani: Rusia synon të zhbëjë arritjet amerikane në Ballkan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha të hënën se Rusia synon të…