Prokurori i Përgjithshëm i Republikës Popullore të vetëshpallur të Luhanskut (LPR) të mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore dhe zëvendësi i tij u vranë nga një shpërthim bombe në zyrën e tij të premten, njoftoi agjencia ruse e lajmeve Interfax, duke cituar shërbimet e urgjencës.

“Sipas të dhënave paraprake, Prokurori i Përgjithshëm i LPR-s Sergei Gorenko vdiq nga plagët e tij si rezultat i një shpërthimi në zyrën e tij”, tha një zëdhënës i shërbimeve të urgjencës, sipas agjencisë ruse të lajmeve Interfax.

Agjencia shtetërore e lajmeve TASS citoi një kolonel në ministrinë e brendshme separatiste të Luhansk të thoshte se zëvendësi i Gorenkos ishte vrarë gjithashtu.

Agjencitë ruse cituan shërbimet e urgjencës dhe zyrtarët lokalë të kenë thënë se shpërthimi ishte shkaktuar nga një bombë. 

https://twitter.com/nexta_tv/status/1570699221329911808?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1570716024370253825%7Ctwgr%5Eff14aaed32313bf4cc86d6c4633800a64bc09e1e%7Ctwcon%5Es2_&ref_url=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Fprokurori-pergjithshem-rus-ne-luhansk-u-vra-nga-nje-bombe-ne-zyren-e-tij%2F

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shtegu për biçikleta në Tetovë bëhet objekt tallje në rrjetet sociale

Në vend të fjalëve të mira dhe lëvdatave, shtegu i biçikletave në…

Dy aeroplanë udhëtarësh përplasen mes vete në Aeroportin e Frankfurt

Autoritetet gjermane njoftuan se një përplasje e vogël ka ndodhur mes dy…

Bastisje dhe arrestime në Manastir, kapet drogë në vlerë të 800.000 eurove

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme në…

Blinken i shkruan letër Vuçiqit: Liderët e Serbisë dhe Kosovës të bëjnë kompromise të vështira

Sekretari amerikan i shtetit Anthony Blinken, i ka shkruar letër urimi për…

Çavasoglu në takim me Kurtin: Turqia nuk do lejojë që Ballkani të kthehet në vitet ’90-ta

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim Ministrin e Punëve të…